Loader

Geleceği Şekillendiren Mimari Çözümler

Zamansız Tasarımın 6 Kuralı

Zamansız Tasarımın 6 Kuralı

Eğilimler gelip gidebilir ama asla stilden çıkmayacak belirli tasarım unsurları vardır. Zaman testine dayanacak klasik bir görünüm yaratmak istiyorsanız, bu 6 kuralsız tasarım kuralına uyduğunuzdan emin olun.

Simetri düşünün

Klasik bir görünüm oluştururken dikkate alınması gereken ana şeylerden biri simetridir. İnsan gözü, simetriye ve dengeye çekilir; bu, dekorasyon stilleri ile ne olursa olsun simetrik odaların her zaman hoş görüneceği anlamına gelir.

Simetri elde etmek için tüm öğeleri oluşturan eşleşen yarıları oluşturabilmeniz için öğeleri ikiye katlamak isteyeceksiniz. Dedi ki, her şey bir çift olmak zorunda değil. Örneğin, hala tek bir odak noktası isteyeceksiniz, ancak bu odak noktasını çiftlerle erişmeye çalışacaksınız. Mesela, bir mantoda, vazoları, lambaları ya da her iki tarafta kullanmak istediğiniz her şeyi eşleştirerek yerleştirin ve sonra ortadaki tek bir maddeyi yerleştirin. Ya da sadece tek bir kanepe isteyebilirsiniz, ancak eşleşen sandalyeleri öne (ya da her iki tarafa) yerleştirmek isteyeceksiniz. Bu fikir, odanın her iki tarafında bir ayna görüntüsü oluşturmak ya da en azından bir tarafta olanı diğeriyle dengelemek. Simetrik odalar doğal olarak bir denge duygusu yaratır, bu yüzden gözünüzün nereye gitmesi gerektiğini dikte edin.

Bir Odak Noktası Oluşturma

Herhangi bir odada güçlü bir odak noktası önemlidir ve zamansız odalar asla onlarsızdır.

Simetri gibi, odak noktaları önemlidir çünkü göze hoş gelir ve dinlenecekleri bir yer verirler. Bazen odak noktaları, gömme manto parçaları ya da büyük resim pencereleri gibi bir odada doğal olarak meydana gelir, ancak odanızda hiç bir şey yok ise. Odak noktaları, sanat eserleri, mimari öğeler veya medya birimleri gibi mobilya parçalarıyla oluşturulabilir.

Odanın etrafına bir göz atın ve gözünüzün doğal olarak nereye gitmek istediği konusunda bir fikir edin ve o mekanda odak noktasını yaratın. Daha sonra istediğiniz yere karar verdikten sonra tüm mobilyaların etrafta olduğundan emin olun. Ama ne yaparsanız yapın, sadece bir tane aldığınızdan emin olun - rekabet eden odak noktaları bilinçaltına kafa karıştırıyor ve bir kaos duygusu yaratıyor.

 

Klasik Desenleri Kullan

Oda zamansız bir stil veren şeyin bir kısmı damask, botanik, çizgili ve ekoseler gibi klasik desenlerin kullanılmasıdır. Genel bir kural olarak, zikzaklar, hayvan baskıları ve güçlü geometriler gibi modaya uygun baskılardan uzak durmak en iyisidir. Bu, düşünceli bir şekilde uygulandığında geleneksel alanlarda güzel görünmeyecekleri anlamına gelmez, ancak bu modaya uygun baskıların zamanın testine katılacağının garantisi yoktur. Tek bir odada en az üç model kullanmanın en iyisi olduğunu ve her üçünün de ölçeğini değiştirdiğini unutmayın. Örneğin, bir büyük, bir orta ve bir küçük deneyin; bir büyük ve iki farklı ortam; ya da bir küçük ve iki farklı ortam. Kalıpları oda boyunca eşit olarak dağıtmak da önemlidir. Eğer çoğunluk odanın bir tarafındaysa, tüm alan dengesiz görünecek ve odanın simetrisinde hasara yol açacaktır.

Trendlerden Uzak Durun

Eğilimler zamansız bir şeydir. Aslında, herhangi bir eğilimin birkaç yıldan fazla sürmesi enderdir ve neredeyse son kullanma tarihi vardır. Günleri gelip giden bir trend hemen bir odaya gidebilir ve başka ne koyarsanız koyun, üstesinden gelmek zor olacaktır. Bununla birlikte, küçük dozlarda trendlerle eğlenebilirsiniz. Örneğin, özellikle şık bir renk varsa gerçekten kullanmak istiyorsanız, yastık ve atar gibi küçük, kolay değiştirilebilen öğeler kullanın. Kanepe veya pencere tedavileri gibi modaya uygun bir şeye çok fazla görsel alan yatırmayın. Zamansız bir görünüm istiyorsanız küçük tutun ve ince tutun.

Teknolojiyi Gizle

Odanızın zamansız görünmesini gerçekten istiyorsanız, teknolojiyi gizlediğinizden emin olun. Bu, pahalı entegre parçalara yatırım yapmanız gerektiği anlamına gelmez, ancak medya parçalarınızı öne ve ortada bırakmayın.

Teknoloji uzun bir yol kat etti ve neyse ki stereolar, hoparlörler, oyun konsolları ve televizyonlar gibi pek çok ürün ya küçülüyor ya da modası geçiyor, ama kesinlikle tamamen yok olmadılar. Saklanacak en zor parça, her zaman televizyon olmuştur ve insanlar daha az kullanmış olsalar da, yine de ilginç bir problem oluşturmaktadırlar. Sorun sadece görünür olmak zorunda değil, daha çok odak noktalarına dönüştüklerinden daha sık oluyor. Eğer bu evinizdeki bir sorunsa, kamuflaj yapmak ve odanızın zamansız ve klasik görünmesini sağlamak için TV'nin etrafında nasıl dekore edileceğini öğrenmek istersiniz. Aksi takdirde, mümkün olduğunca kapalı kapılar ardında tutun.

Kaliteli Ürünleri Kullanın

Şüphesiz, zamansız bir oda yaratmak için yapabileceğiniz bir numaralı şey, kaliteli mobilyalar, kumaşlar ve aksesuarlar kullanmaktır. Bu sizin hayatınızı biriktirdiğiniz parayı evinizi dekore etmek için harcamanız gerektiği anlamına gelmez, ancak her zaman alabileceğiniz en iyi kaliteyi satın almalısınız. Düşük kaliteli mobilyalar birkaç yıl içinde parçalanmaya müsait değildir, odanıza genel bir perişan kalitesi verecektir. Aynı şekilde ucuz kumaş ile. Tüm odaya düşük kaliteli bir vibe verir. Öte yandan yüksek kaliteli ürünler yıllarca sürecek ve odanıza güçlü bir karakter ve amaç hissi verecektir. Amacınız zamansız bir görünüm yaratmaksa, onu ucuz şeylerle doldurmak gitmek için bir yol değildir.Kesinlikle vintage ve upcycled parçaları da dahil edebilirsiniz, ancak her zaman kalitenizin arkasında kaliteyi korur.

Whatsapp Destek
Çevrimiçi