Loader

Geleceği Şekillendiren Mimari Çözümler

İç Mekan Tasarımında Renkler Nasıl Eşleştirilir?

İç Mekan Tasarımında Renkler Nasıl Eşleştirilir?

İç tasarım kurallarından birini uyguladığınızda, iyi döşenmiş bir dekor için renk seçimi kolaydır. Bu zamana göre test edilmiş kılavuzlar, evinizin dekorunda kullanmak için en iyi koordinasyon renklerini bulmanıza yardımcı olacaktır.

60-30-10 KURAL

Belki de en eski iç tasarım kuralı olan 60-30-10 renk şemasını renk kullanım yüzdelerine ayırır.

% 60 ANA RENK

Ana renk, odanızın tasarımında kullanılan rengin% 60'ını temsil etmelidir. Bu genellikle duvar rengini, zemin rengini (halı veya alan halısı) ve bir mobilya parçasını veya ikiyi içerir. Ayrıca perdeler veya perdeler gibi pencere işlemlerini de içerebilir. Bunların hepsinin mutlaka katı renkler olması gerekmez, ancak ana renk her zaman belirgin olmalıdır.

% 30 İKİNCİL RENK

İkincil renk, dekor renk düzeninizin% 30'unu temsil eder. Ana renk olarak sadece renk doygunluğu miktarının yarısı olan ikincil renk, genel tasarımınıza dikkat çekmek için rekabet etmez. Bunun yerine, ana renk ile kontrast olmalıdır. Farklı bir renk olan ikincil renk, dekorunuza derinlik ve ilgi getirir.

% 10 AKSAN RENK

Bir sonraki renk, ikincil rengin üçte biri ve ana rengin altıda biri olacak. Bu renk vurgulu renk olarak belirtilir. Amacı, renk düzeninize daha fazla ilgi ve kontrast vermektir. Gözü oda tasarımına daha derin çekmek için dekor boyunca kullanılmalıdır.

60-30-10 ÖRNEĞİ

60-30-10 kuralını kullanan örnek bir renk şeması şunları içerir:

 • % 60 Gri ​​ana renk
 • % 30 Açık mavi ikincil renk
  • Sarı ve mor: Bu renkleri seçerseniz, vurgu rengi için beyaz veya kahverengi ekleyin.
  • Turuncu ve mavi: Bu renkleri kullanırken, vurgu rengi için siyah veya beyazı seçin.
  • Kırmızı ve yeşil: Bu tonlarda, vurgu rengi için altın veya gümüşü seçin.
   • Yeşil (% 60), sarı-yeşil (% 30) ve sarı (% 10)
   • Sarı-turuncu (% 60), turuncu (% 30) ve kırmızı-turuncu (% 10)
   • Mavi-yeşil (% 60), mavi (% 30) ve mavi-mor (% 10)
   • Mor (% 60), kırmızı-mor (% 30) ve kırmızı (% 10)% 10 Pembe vurgu rengi

    BENZER RENK

    Bir renk düzeni için renk tekerleğinden benzer renkleri seçebilirsiniz. Bu gruplamalar üçe ayrılmıştır. Tipik olarak birincil, ikincil ve üçüncül renklerden oluşur, ancak renk tekerleğinde yan yana yerleştirilmiş üç renkten herhangi biri olabilir. Dengeli renk seçimi için 60-30-10 kuralını uygulayın.

    Örnekler şunları içerir:

   TAMAMLAYICI RENKLER

   Renk tekerleğini kullanmanın başka bir yolu tamamlayıcı renkleri seçmektir. Bunlar tekerleğin üzerinde birbirine zıt olan iki renk. Örneğin:

  ÜÇ KURAL

  Üç kuralı, renk tekerleğinin benzer renk kullanımıyla yapılan üç renk seçimlerine benzer, yalnızca kullandığınız üç rengi belirlemek için renk tekerleğini kullanmanız gerekmez.

  TASARIMDA TEK SAYI

  Üç kuralı, tasarımda tek sayıların kullanılmasının ilginç ve denge dekoru ile sonuçlandığını belirtir. Her şey üç ile durmayan ve tasarımda kullanılacak herhangi bir tek sayıyı ele alabilen tek sayıların kullanılmasıyla ilgilidir. Ancak, kuralı iç tasarıma uygularken üç rakam en uygun sayı gibi görünmektedir.

  ÜÇ RENKLE ÇALIŞMA

  Üç kuralını uygularken, renk düzeninizde kullanmak için üç renk seçeceksiniz. 60-30-10, analog renklere ve hatta vurgu rengi seçimi ile tamamlayıcı renklere bakmak isteyebilirsiniz. Seçim, sizin gibi, herhangi bir kombinasyon üç kuralını uygularken işe yarayabilir.

Whatsapp Destek
Çevrimiçi