Loader

Geleceği Şekillendiren Mimari Çözümler

İç Mekanda Minimalizm Tarzı

İç Mekanda Minimalizm Tarzı

Minimalizm, geleceğe bakanlar için bir stildir. Bu açıklamanın geçerliliği birçok tasarımcı tarafından onaylandı. Modern insanın yoğun bir iş gününün ardından gereksiz ayrıntılardan, ayrıntılardan ve her şeyden uzak, geniş bir odada hızla dinlenip toplanacağına inanıyorlar.

Minimalizm tarzının temel özellikleri

Minimalizm tarzındaki tasarım, aşağıdakileri de içeren genel ilkelere göre farklılık gösterir:

1. Geniş, açık plan bir alan için temel olarak kullanın. Oda bölmelere, iskelelere sahipse veya küçük odalarla doluysa, o zaman dönüştürülecektir. Tüm ekstra köşeleri temizleyerek alanı boş ve açık hale getirirler. Tüm duvarları yıkmak teknik olarak imkansızsa, kısmen sökülür. Yani, küçük girişlerin olduğu yerde geniş kemerler düzenlenir, birkaç destek kolonu duvarı döndürür.

2. Farklı ışıklandırma ile rahat bir ortam yaratmak. Işık, odanın karakterini ve görüntüsünü yaratmada ana rollerden birini oynar. Örneğin, merkezi bir avize ve yumuşak spot aydınlatma kullanılması, ana ve ikincil alanları seçmenize, sadece yemek odası veya oturma odasını aydınlatmanıza izin verir. Renkli aydınlatma, iyi bir parti için anında beyaz bir iç mekanı parlak bir odaya dönüştürmenize olanak tanır.

Oda tasarımında gizli ve merkezi aydınlatma kullanın.

3. İnce dekorun olmaması, stilin ana özelliğidir. Tüm nesnelerin yararlı bir rol oynayacağı bir odada, küçük romantik dekoratif unsurlara ihtiyaç duyulmaz.

4. Geometrik olarak doğru formların kullanılması. Döşemeli ve dolap mobilyaları, net bir şekilde tanımlanmış dikdörtgen veya yuvarlatılmış bir şekilde kesin bir özlü tasarımda seçilmiştir. Kıvrımlı, gizlenmemiş veya soyut çıkıntılara sahip mobilyalar kullanılması istenmez. Tek sesli olması önemlidir.

5. İki renk iç mekanın temelidir, üçüncü renk ise aksandır. Minimalizm tarzındaki iç mekanlar için minimum loş nötr renklerin kullanılması ile karakterize edilir. En popüler olanlar beyaz, gri, siyah. Bir vurgu olarak, parlak doygun renkler kullanın - kırmızı, sarı, mavi.

Beyaz iç kısımdaki kırmızı vurgu.

6. Kaliteli malzemeler kullanın. Minimalist bir iç tasarım statüsü oluşturmak için, cilalı taş, nadir ağaç türleri, cam yüzeyler, lake tahta ve mermer gibi doğal malzemeler seçin.


Taş ve cam, modern iç mekanın kalbindedir.

Renk paleti

Bir dairenin minimalizm tarzındaki bir projesini planlarken, tasarımcı bir veya iki ana renk seçer. Kaplama malzemeleri ve mobilyaların renk paletinin temeli haline gelirler. Çoğunlukla beyaz rengin hakim olduğu iç mekanlarda, saflığı ve ifadesi siyah yüzeylerin veya parlak görüntülerin derinliğini vurgular.


Soyut bir resim ile süslenmiş beyaz bir oturma odası.

Kontrastların oyunu birçok minimalist tasarımcının favori teması. En popüler kombinasyon, beyaz ve siyahın eşit bir kombinasyonudur.


Siyah beyaz oturma odası.


Işık, gölge ve yansımalar oturma odasının parlak yüzeylerinde.

Ancak, beyaz renk zorunlu bir sabit kural değildir. Doğal malzemelerin dokusu ile başarıyla değiştirilir. Örneğin, doğal ahşap (kahverengi gama), taş (kum ve gri gama) veya metal (krom kaplı yüzey) dokusuna dayanarak.

Kumlu kahverengi tonlarında bir oda.

Tavanlar

Minimalizm tarzındaki tasarımı, sadeliği ve çizgilerin güzelliğini vurgulamak için tavan için bu seçenekleri kullanın:

  • monofonik beyaz, bej veya kum renkli streç tavan;
  • hafif, monokromatik bir mat boyayla boyanmış geleneksel bir tavan;
  • , çok noktalı bir tavandır, bir nokta ve gizli aydınlatma ile vurgulanır.

Çok katlı tavan odayı bölgelere ayırır.

Duvar dekorasyonu

Duvarlar basit monoton malzemelerle dekore edilmiştir:

  • doğal ahşap paneller ve ekler - armut, meşe, huş ağacı, kiraz; statü apartmanları için wenge, rosewood veya nut kökü kullanılır;
  • desen ve desen içermeyen tek renkli duvar kağıdı;
  • fayans veya cam gibi parlak yüzeyler; genellikle dış duvar yerine
  • panoramik pencereler kullanılır, etkileyici şehir manzaraları açılır;
  • iskeleler veya sütunlar yapay mermer veya taştan yapılır, cilalı çimento, tuğla, pahalı doğal taş da kullanılabilir.

Cam, taş ve ahşap odaların dekorasyonu için temel oluşturur.

Zemin Tasarımları

Zeminleri süslemek için pratik tek renkli malzemeler seçin. Kendiliğinden yayılan bir zemin kullanılıyorsa, desensiz yapılır. Döşemeler yüksek kaliteli, aşınmaya dayanıklı, tercihen geniş bir format olarak seçilir. Ahşap zeminler doğrudan veya güverte yöntemiyle serilir. Ahşap zeminler için, aynı ahşap türlerini kullanırlar, koyu ve açık renkli panoları değiştirmezler ve onları bir desenle yerleştirmezler. Linolyum da döşeme için iyi bir seçenek olabilir.


Kendiliğinden yayılan parlak zemin sıcak bir halıyla kaplanmıştır.

Yatak odasında, oturma odasında veya banyoda yüksek havlı bir halı toplanır. Tek sesli ve kalıpsız, doğru formda olması arzu edilir.

Mobilya seçimi

Minimalist iç tasarım, pratik, fonksiyonel mobilyaların basit doğal malzemelerden seçilmesini gerektirir. Dolap mobilyaları ahşap veya plastikten seçilir. Genellikle geometrik bir şekle sahiptir, hem simetrik hem de asimetrik olabilir. Tek renkli döşemeli dikdörtgen veya oval tipte döşemeli mobilyalar en uygun olanıdır. Krom parçalarla dekore edilebilir. Yataklar basit dikdörtgen şeklindedir. Aşağıda aydınlatılmış, gizli depolanmış geniş yataklar veya yuvarlak örnekler içeren, yükselen modelleri tercih edin.

Oda, gereksiz mobilya parçalarıyla karıştırılmadı, yalnızca en gerekli olanları içermesi gerekir. İki veya daha fazla öğenin işlevlerini birleştirmeleri arzu edilir. Örneğin, bir yemek masası - büfe, yatak gardıropu. Genellikle oda, yer açmak için ankastre mobilyalar ve cihazlarla donatılmıştır.


Modern mutfak, kullanışlı aletlerle donatılmıştır.

Işıklandırma Kuralları

Minimalizm iyi planlanmış ışıklandırmayı gerektirir. Alanın oluşturulmasına, değiştirilmesine ve dönüştürülmesine yardımcı olur. Genellikle tamamen beyaz olan odalar iki tip aydınlatma ile donatılmıştır - her gün ve şenlikli. Yani, odadaki hafta içi günlerde beyaz dağınık ışığa sahip sıradan lambalar bulunur ve tatillerde tavanın çevresinde, mobilyalarda veya nişlerde yer alan aydınlatma yardımıyla beyaz oda mavi, kırmızı veya kırmızı renkte boyanır. Genellikle mobilyaların altından dağıtılan gizli aydınlatmayı kullanın, sıhhi tesisat.


LED odası aydınlatması.

Yüksek tavanlı odalara asma avizeler takılmıştır. Tavan lambaları titiz bir tasarıma ve minimum kristal kolye ile seçilir. Avizeler, yön lambaları, spot ışıkları veya zemin lambaları ile tamamlanabilir.

Oda aydınlatma senaryoları.

Tekstil

Stilin sadeliğini ve özgürlüğünü vurgulamak için, minimum tekstil tasarımını kullanın. Bu kural, pencere ve kapıların tasarımı için geçerlidir. Kapanmayabilirler. Pencereler birinci katta ise basit düz kesimli perdeler, panjur veya Japon panelleri ile kapatılabilir.

Yatak odası tasarımında en büyük miktarda kumaş kullanılır: renk;

  • zemin küçük bir halıyla kaplanmış;

camlar hafif bir perde veya Roma perdeleri ile kaplanmıştır.

Whatsapp Destek
Çevrimiçi